ما در مقوا تمامی خدمات چاپی را ارائه می‌دهیم. اگر اینجا پیدا نکردید با ما تماس بگیرید.

ماهیت و محتوای کلمه ی مقوا به چه معناست ؟

مقوا نوعی کاغذ ضخیم است که توانایی حفظ شکل بیشتری نسبت به کاغذ عادی دارد. از آن برای بسته‌بندی، ساختن کاردستی، لوازم مصرفی با عمرِ کم و همچنین برای درزبندی و بسیاری کاربردهای دیگر استفاده می‌شود.

بنا بر استانداردهای ISO، مقوا یک کاغذ با گرماژ بالای ۲۵۰ است. البته استثناهایی نیز وجود دارد. مقوا می تواند تک لایه یا چند لایه باشد. به راحتی برش خورده و فرم داده می شود. چون قوی و با استقامت است استفاده فراوانی در انواع بسته بندی ها دارد. استفاده دیگر آن در چاپ گرافیکی مثل جلد کتاب، مجلات و کارت پستال است. از مقوا در هنرهای زیبا برای ساخت مجسمه ها نیز استفاده می شود.

مقوا چگونه ساخته می شود ؟

مقوا از سلولز ساخته می شود و سلولز ماده تشکیل دهنده چوب می باشد. برای بدست آوردن مقوا باید شبکه ای ایجاد کنیم که از سلولزهای درهم تنیده شده تشکیل شده است. برای ایجاد این شبکه چوب درختان (عموما چوب های سخت) را به صورت تکه های ریز وارد دستگاه می کنند و سپس با استفاده از مواد شیمیایی و آب داغ خمیری از رشته های سلولزی بدست می آورند (فرآیند Pulping). سپس آب و رطوبت خمیر را به وسیله فشار و حرارت از بین می برند. وقتی خمیرها از غلطت می گذرند تبدیل به ورقه هایی صاف می شوند که بعد از خشک شدن کامل، آنها را کاغذ می نامیم.

حال اگر به جای یک لایه، چند لایه از این ورقه ها روی هم شده و از غلطت بگذرند ما کاغذی ضخیم به نام مقوا را بدست می آوریم. البته این روزها و به علت قوانین منع قطع درختان بیشتر مقواها از طریق فرآیند بازیافت کاغذ تولید می شوند، اما در این فرآیند مشکلی وجود دارد: الیاف قدرت کمتری دارند و مقدار مقاومت مقوا بسیار پایین است. بنابراین در سیر تکاملی این فرآیند: الیافی که از چوب بدست آمده اند، با الیاف بازیافتی ترکیب می شوند تا کاغذ و مقوای بدست آمده کیفیت استاندارد مصرفی را داشته باشد.

انواع مقوا :

۱.مقوا پشت طوسی :

مقوا پشت طوسی مقوایی است با گرم های متنوع که از دو لایه تشکیل شده اند که به صورت طبیعی این دو لایه با صفحه های مخصوص مرطوب به همدیگر چسبانده می شوند. که یک طرف آن سفید و طرف دیگر آن طوسی است. این نوع مقوا پشت طوسی از کشورهای کره، اندونزی، هند و چین وارد ایران می شود استفاده از این نوع مقوا در مصرف جعبه سازی و کارتن سازی و همچنین بسته بندی های مختلف استفاده می شود. همین طور چند سالی هم در داخل ایران تولید می گردد و مصرف مقوای پشت طوسی در ایران بسیار بالا است.

موارد استفاده مقوای پشت طوسی :

موارد استفاده مقوای پشت طوسی (Grey Back Paperboard) شامل بسته بندی، صنعتی و … می باشد.مقوا یک نوع کاغذ با ضخامت بیشتر می باشد. تفاوت عمده ای میان کاغذ و مقوا وجود ندارد. مقوا خصوصیات بهتری نسبت به کاغذ دارد از قبیل تا شدن بهتر و محکم تر بودن. مقوا براحتی بریده می شود و فرم داده می شود.چون سبک است و از آنجایی که مقاومت خوبی دارد در بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد.استفاده دیگر مقوا چاپ گرافیکی با کیفیت برروی آن است که برای جلد کتاب و مجلات و کارت پستال استفاده می شود.

۲.مقوا پشت سفید :

مقوای سفید رنگ ( مقوا پشت سفید ) که از آن به عنوان مقوای بهداشتی یاد می شود و به دلیل بافت خوبی که دارد برای بسته بندی محصولات خصوصاً بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود. این مقوا به دلیل قیمت و سختی مناسبی که دارد، در صنعت بسته بندی کاربرد زیادی دارد و برای بسته بندی مواد غذایی، دارویی و پزشکی و آرایشی_بهداشتی پر استفاده است.

سختی مقوا از این جهت برای شرکت های بسته بندی اهمیت دارد که زمانی که شما آن را در دستگاه قرار می دهید و روی آن چاپ انجام می دهید، مشکلی در حین چاپ به وجود نیاید. مقوا باید مقاومت مناسبی داشته باشد تا در حین پر کردن بسته بندی، شکل بسته بندی تغییر نکند.یکی دیگر از خصوصیات این مقوا روان بودن آن است. روان بودن یک مقوا باعث می شود چاپ روی آن راحت تر انجام شود و کیفیت چاپ روی آن بهتر باشد و پوشش جوهر روی آن تمیز و بدون مشکل باشد.این مقوا از مواد بازیافتی تولید می شود و به همین دلیل برای محیط زیست و چرخه طبیعت مناسب است

۳. مقوا ایندربرد یا اینوربرد :

اینوربرد، ایندربرد و یا ایندل برد نام های نوعی مقواست که شاید کمتر اسم آن به گوش تان خورده باشد، اما یکی از پر مصرف ترین مقوا ها در صنعت بسته بندی محصولات به شمار می رود.

مقوایی سفید رنگ که از آن به عنوان مقوای بهداشتی یاد می شود و به دلیل بافت خوبی که دارد برای بسته بندی محصولات خصوصا بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود. این مقوا به دلیل قیمت و سختی مناسبی که دارد، در صنعت بسته بندی کاربرد زیادی دارد و برای بسته بندی مواد غذایی، دارویی و پزشکی و آرایشی_بهداشتی پر استفاده است. سختی مقوا از این جهت برای شرکت های بسته بندی اهمیت دارد که زمانی که شما آن را در دستگاه قرار می دهید و روی آن چاپ انجام می دهید، مشکلی در حین چاپ به وجود نیاید. مقوا باید مقاومت مناسبی داشته باشد تا در حین پر کردن بسته بندی، شکل بسته بندی تغییر نکند.

دلیل قیمت یکسان مقوای پشت سفید و مقوای ایندر برد همه از این مقوا استفاده می کنند و مقوای پشت سفید دیگر استفاده نمی شود.مقوای ایندربرد موجود ساخت کشور چین می باشد.

۴.مقوای موجدار :

جعبه‌های مقوایی موج‌دار نخستین بار در سال ١٨٩۵ در امریکا ساخته و تولید شدند که بیش از ٩٠ درصد محصولات با استفاده از جعبه‌های ساخته شده از مقوای موج‌دار به اقصی نقاط کشور و یا دنیا حمل می‌‌شوند. مقوا موج دار یک ماده ارزان قیمت و پرمصرف در صنعت حمل و نقل جا به جا شدند.

مقوا یک اصطلاح عمومی است که می تواند همه انواع کاغذهای سنگین و ضخیمی چون کارت‌ های مقوایی ، کاغذ مقوایی و ورقه‌ های فیبری موج دار را شامل شود . برای ساخت مقوا موج دار یک ورقه صاف و مسطح را به یک ورقه کاغذی موج دار می چسباند به عبارت دیگر فقط یک طرف این ورقه های کاغذی به صورت موج دار دیده می شود . طبیعت مواد به کار رفته در ساخت آن (خمیر کاغذ، کاه یا مقوا و روزنامه قدیمی) سمی و مضر نمی باشد.

مقوا انواع دیگری هم دارد که به جز های کوچکتری تقسیم می شود در اصل مقوا به معنای الیاف های کوچک و ریزی است که در مجموع به یک کاغذ ضخیم تبدیل می شود.در اصل ما محصولات چاپی و تبلیغاتی را زیر سایه ی اسم مقوا که از قوت معنای آن بهره می گیرد در اختیار شما قرار می دهیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی